תינוקות אינקובטור וחמישיית דיון – ילדים לראווה

במאה הקודמת, פגים באינקובטור וחמש אחיות זהות הוצגו לראווה כבידור להמונים. הפגים הוצגו בירידי שעשועים ובמתחמי 'פריק שואו', וחמש האחיות הופקעו מהוריהן והוצגו ב"אקווריום" שנבנה במיוחד עבורן.

חלק א – תינוקות אינקובטור

לאורך ההיסטוריה, חייהם של פגים הסתיימו ברוב המקרים במוות. פג שהצליח לשרוד ולהתפתח – נחשב לנס. בשנת 1880, ד"ר סטפן טרניר ביקר בגן חיות וראה מכשיר בו נעשה שימוש כמדגרה לאפרוחים. טרניר ביקש את הוראות ההכנה של המכשיר כדי לבדוק אם ניתן לגדל בו גם פגים אנושיים. הוא בנה מכשיר המתאים למימדי פג והצליח להציל פגים ממוות כמעט וודאי. עמיתו של טרניר, פרופסור בודין, רצה לפרסם את ההמצאה הזו ברבים, ובשנת 1896 שלח את ד"ר מרטין ארתור קוני להציג את האינקובטור בגרמניה. ד"ר קוני הפיק תערוכה אותה כינה "מדגרת יילודים" ובמסגרתה הציג ששה פגים בתוך ששה אינקובטורים. את הפגים הוא קיבל מצוות בית החולים בברלין שמסר אותם לקוני בטענה שסיכויי ההישרדות שלהם נמוכים ממילא. התערוכה זכתה להצלחה מסחררת – כל צופה שילם מארק גרמני כדי לחזות בפלא, ובמהלך חודשיים צפו במופע כמאה אלף איש. לאחר התערוכה, ד"ר קוני זכה לכינוי ד"ר אינקובטור.

תערוכת 'תינוקות אינקובטור' עם תינוקות חיים
תערוכת 'תינוקות אינקובטור' עם תינוקות חיים

בשנת 1891, ד"ר אלכסנדר ליאון (Alexander Lion) הציג גם הוא את האינקובטורים שבנה, אולם הוא הקים, בתמיכת הממשלה, מרכזי צדקה בהם סיפק אינקובטורים ללא תשלום עבור פגים ממשפחות עניות, ובמחירי עלות למשפחות ממעמד כלכלי טוב יותר. ד"ר טרניר פעל אחרת – משפחות עשירות יכלו להשתמש במכשיר בתשלום בבית החולים, ומשפחות עניות נאלצו להסכים שילדיהן יוצגו לראווה בתצוגה.

ד
ד"ר קוני

בשנת 1897, נסע ד"ר קוני ללונדון כדי להציג את מופע 'תינוקות האינקובטור', אולם המופע כמעט בוטל משום שבתי החולים בלונדון סרבו להשאיל לו את הפגים שלהם. לפי כתבה משנת 1939, ד"ר קוני נאלץ להביא משלוח של פגים מפריז, איתם חצה את תעלת למאנש (לא ברור איך). התערוכה זכתה להצלחה רבה, ולאחריה קוני היגר לארצות הברית והקים בה את אימפריית מופעי 'תינוקות האינקובטור'. משנת 1886 עד שנות הארבעים של המאה העשרים, הפיק מופעים מסחריים בפארקי שעשועים, בירידים ובמרכזי פריק שואו. מופע תינוקות האינקובטור של ד"ר קוני הוצג לצד מופעי חיות אקזוטיות, גברים יורקי אש ונשים מזוקנות.

פרסומת לתערוכת 'תינוקות האינקובטור'
פרסומת לתערוכת 'תינוקות האינקובטור'

הקהל נהר למופע בהמוניו – כל צופה שילם 25 סנט כדי לחזות במופע הפלא בו הוצגו לראווה תינוקות קטנים בקופסאות זכוכית. הרעיון של הצגת תינוקות במופעי פריק שואו ובפארקי שעשועים היה שנוי במחלוקת. אנשים רבים התנגדו לעצם הרעיון וטענו שאין זה מוסרי לעשות שימוש מסחרי בתינוקות. באותה התקופה, אינקובטורים כמעט ולא היו בשימוש בבתי החולים, וד"ר קוני טען כי כל מה שהוא עושה הוא מוסרי וכי כסף אינו מעניין אותו אלא הצלת התינוקות והקניית ידע לציבור ולקהילה המדעית. אמהות לפגים, שלא היה בבית החולים בקרבתן אינקובטור או שלא יכלו לשאת את עלויות הטיפול, העבירו לד"ר קוני את הפגים לתצוגה בתקווה כי ישרדו (ורבים מהם אכן שרדו בזכות השתתפותם במופע), אולם מידת ההסכמה ההורית אינה ברורה: בשנת 1906, התקשורת סיקרה תביעה משפטית לפיה אישה ענייה ילדה פג בבית החולים וזמן קצר לאחר הלידה, צוות בית החולים מכר את הפג למופע תינוקות האינקובטור ואמר ליולדת כי בנה נפטר.

1

בשנת 1903, הפיק ד"ר קוני מופע בלונה פארק בקוני איילנד. האגודה למניעת התאכזרות לילדים בניו יורק ניסתה להערים קשיים על קיום המופע אולם ללא הצלחה. כלי התקשורת בכלל והמגזינים המדעיים בפרט סיקרו את מופעי 'תינוקות האינקובטור' באופן מאוד אוהד – מגזינים אלו תיארו את האינקובטור בדיוק באותו האופן ודיווחו על אחוזי הצלחה זהים. הדמיון הגדול בין הכתבות עשוי להעיד כי רוב האינפורמציה בכתבות התקבלה מד"ר קוני.

בפארק השעשועים - בשילוט:
בפארק השעשועים – בשילוט: "אינקובטורים עם תינוקות חיים"

4
למרות הסיקור האוהד הנרחב, התפרסמו לעתים רחוקות ביקורות. המבקרים תהו אם מרכזי בידור אפופי עשן סיגריות ואבק מירוצים המלאים באלפי אנשים שעשויים לשאת חיידקים הם המקום הראוי ליילודים הנלחמים על חייהם. איזה קשר יש בין הנושא הרציני של הצלת חיים לבין תצוגה של אקרובטים? תהו המבקרים. למרות הביקורת, ד"ר קוני תמיד התגאה בכך שלא גבה תשלום מההורים, והרגיש פגוע כשחש בחוסר ההערכה שלהם. המופעים נחלו הצלחה רבה, ולד"ר קוני קמו חייקנים שניסו לקפוץ על הגל, אולם ללא הידע המתאים – פגים מתו בתערוכות והתדמית החיובית של האינקובטורים נפגעה. קידום רכישת האינקובטורים ע"י בתי חולים לא הייתה מטרתו העיקרית של קוני. מטרתו הייתה לעודד אנשים לבוא ולצפות במכשיר הנדיר, וכשבשנת 1940 הקהל הפסיק להביע עניין, ד"ר קוני סגר את המופע ואמר: "עשיתי שירות לאינקובטור ועכשיו סיימתי את תפקידי".

חלק ב – חמישיית דיון

תינוקות האינקובטור לא היו היחידים שהוצגו לראווה. בשנות השלושים של המאה הקודמת, חמישיית דיון – חמש אחיות זהות שנולדו מהריון רב עוברי – הוצגה לראווה בקנדה למשך כמעט עשור.

חמישיית דיון עם מושל אונטריו - מיטשל הפבורן
חמישיית דיון עם מושל אונטריו – מיטשל הפבורן

חמישיית דיון נולדה ב-28.5.1934 למשפחה כפרית שהתגוררה בצפון אונטריו. להורים, אלזיר ואוליווה דיון, כבר היו ששה ילדים. חמש האחיות – אנט, ססיל, אמילי, מריה ואיבון – נולדו כפגות בחודש השביעי להריון. משקלן הכולל היה קצת מעל 5 קילוגרם (הקטנה ביותר שקלה 875 גרם). חמישיית דיון הייתה החמישייה המתועדת הראשונה בהיסטוריה ששרדה יותר ממספר ימים לאחר הלידה, ובכך הפכה לסנסציה עולמית. כלי תקשורת רבים הגיעו אל הכפר המנומנם ואנשי עסקים אמריקאים הציעו לאב להציג את חמש בנותיו בתערוכה בשיקגו. אוליווה חתם איתם על חוזה (ללא התייעצות עם האם) אולם הדבר לא יצא אל הפועל בגלל התערבות ממשלת אונטריו שלא הסכימה שהפוטנציאל הריווחי יעבור לידיים אמריקאיות.

חמישיית דיון עם אמן
חמישיית דיון עם אמן

משפחת דיון הייתה משפחה ענייה, ללא חיבור לחשמל וללא מים זורמים. ממשלת אונטריו החליטה להוציא את חמישיית דיון מחזקת הוריה בטענה כי אינם כשירים להורות, והמשמורת על הבנות עברה לידי המדינה. ששת הילדים הבוגרים של אלזיר ואוליווה נשארו בחזקתם. בגיל חודשיים עברו חמש האחיות להתגורר במתקן שנבנה במיוחד עבורן והפך במהרה לאטרקציה תיירותית שמשכה מיליוני צופים מרחבי העולם. המתקן המיוחד שנבנה לטענת הממשל כבית חולים נקרא “Quintland” (על משקל דיסנילנד או סופרלנד). בשנת 1935, חוקקה ממשלת אונטריו את חוק המשמורת על חמישיית דיון (The Dionne Quintuplets Guardianship Act), והחליטה להפקיע את חמישיית דיון מהוריהן עד גיל 18. בכך ניטלה לחלוטין את כל הסמכות ההורית מאלזיר ואוליווה דיון.

חמישיית דיון - שנת 1943
חמישיית דיון – שנת 1943
מתחם “Quintland” - חניה מלאה עד אפס מקום
מתחם “Quintland” – חניה מלאה עד אפס מקום

חמש האחיות התגוררו ב-Quintland בבידוד מהעולם החיצון. לעתים רחוקות הן נפגשו עם הוריהן ואחיהן או עם ילדים אחרים. המתחם נבנה כמעבדה גדולה עם חצר פנימית מוקפת בחלונות ראווה חד כיווניים דרכם התיירים צפו בהן. הופעתן של הילדות כמשתובבות בגינה הפנימית לעיני הצופים מושטרה מאוד ע"י צוות האחיות. בשנים הראשונות, בוצעו בחמישיית דיון שלל ניסויים ובדיקות רפואיות. מתחם Quintland נוהל ע"י ד"ר דפו (Dr. Dafoe) שקבע את כל שגרת יומן לפי הצרכים הנוקשים של הניסויים. צוות האחיות הונחה להיות כמה שפחות באינטראקציה עם הילדות כדי לא להפריע להתפתחותן הטבעית, כפי שהבין זאת ד"ר בלאץ שהיה אחראי על הניסויים. במתחם היה חדר בידוד ששימש למטרות מחקריות, ולפני השינה הילדות הולבשו בפיג'מות מיוחדות שקיבעו אותן למיטות מבלי שיכלו לקום.

חמישיית דיון בגיל שנה עם ד
חמישיית דיון בגיל שנה עם ד"ר דפו – שנת 1935
עם פתיחת השערים - המונים נוהרים לחזות בחמישיית דיון
עם פתיחת השערים – המונים נוהרים לחזות בחמישיית דיון
חמישיית דיון בגינה הפנימית המוקפת בחלונות ראווה חד כיוונים לטובת אלפי צופים ביום
חמישיית דיון בגינה הפנימית המוקפת בחלונות ראווה חד כיוונים לטובת אלפי צופים ביום
שלט מחוץ למתחם:
שלט מחוץ למתחם: "המופע הבאה בשעה שתיים וחצי"

חמישיית דיון הפכה לאטרקציה פופולרית יותר ממפלי הניאגרה, ומכל העולם באו לצפות בהן. ממשלת אונטריו ניצלה את הילדות והפכה אותן למכונות כסף אנושיות. בכל השנים בהן הוחזקו במתחם – צפו בהן 4 מיליון תיירים. סמוך למתחם פעלה חנות מזכרות שמכרה שלל חפצים הנושאים את דמויות חמישיית דיון (צלחות, כוסות, גלויות). התקשורת סיקרה אותן בהרחבה, וחברות מסחריות רבות השתמשו בהן לפרסומות לממכר שמפו, משחת שיניים, סירופ תירס, אבקת חלב וכדומה. תוך שנתיים, ממשלת אונטריו הרוויחה מהילדות 20 מיליון דולר. חמישיית דיון חייתה למעשה בתוך אקווריום לטובת בידור ההמונים וכלכלת אונטריו, תוך רמיסת זכותן לפרטיות ולמשפחה.

חנות המזכרות
חנות המזכרות
בובות וספרוני דיון
בובות וספרוני דיון
מניפת חמישיית דיון
מניפת חמישיית דיון
לוח שנה
לוח שנה
בובת גזירה
בובת גזירה

bbd4e7e844ae9e8255fa801a91360dc1

חוברות צביעה
חוברות צביעה
כפיות חמישיית דיון
כפיות חמישיית דיון

1994013002abcde

חמישיית דיון - בובות נייר
חמישיית דיון – בובות נייר
פרסומת
פרסומת
"מה חמישיית דיון לובשת" – 1938

פרסומת
פרסומת
פרסומת - סבון פלמוליב
פרסומת – סבון פלמוליב

w332_dionne_quints_palmolive

16543_lg

a4bb7dccad8bf3d7b0ad3f076515bace (1)

פרסומת
פרסומת

בניגוד לאטרקציות אחרות שהיו באזור כמו דייג וצייד שמשכו בעיקר אבות ובנים, ממשל אונטריו שיווק את חמישיית דיון כאטרקציה לכל המשפחה. על מנת להתחמק מהאשמות של ניצול והלאמת הילדות בסגנון בולשביקי, החליט הממשל לשווק את החמישייה לא כילדות כפר פשוטות אלא כנסיכות מלכותיות, ולנסיכות, אחרי הכל, יש חובה להופיע בפני "הנתינים הנאמנים" – גם במחיר של פגיעה בפרטיות. המלכותיות של החמישייה הצדיקה את הפרדתן מילדים אחרים, וכן מהוריהן ומאחיכן (שלא היו מלכותיים). הן נתפסו כנסיכות בארמון, ובשלב מסוים אף עלתה ההצעה להעביר אותן לטירת קאסה לומה.

האחיות דיון - מבודדות לצורכי בידור ורווח כלכלי
האחיות דיון – מבודדות לצורכי בידור ורווח כלכלי

בשנת 1943, לאחר מאבק משפטי ממושך, אלזיר ואוליווה דיון הצליחו לזכות בחזרה במשמרות על הילדות, ובגיל 9.5 שבו הילדות למשפחה, אולם המשפחה הייתה זרה להן: הן לא הכירו יותר מידי את ההורים ואת האחים הגדולים. כמו כן, בזמן שהן היו בשבי, הוריהם הביאו לעולם עוד שלושה ילדים. החמישייה לא הצליחה לכונן מערכת יחסים משפחתית יציבה ובריאה.

חמישיית דיון עם אמא ואבא
חמישיית דיון עם אמא ואבא
חמש האחיות בבגרותן
חמש האחיות בבגרותן

ססיל דיון התייחסה בשנת 1995 לשנות חייה הראשונות ב-Quintland ואמרה: "זה היה לא אנושי. זה היה קרקס".

בשנת 1954, בגיל 20, אמילי דיון נפטרה מאפילפסיה. בשנת 1970, בגיל 36, מריה דיון נפטרה משבץ מוחי. שלוש האחיות הנותרות תבעו את ממשלת אונטריו בשנת 1998 וזכו ב-2,800,000 דולר פיצויים. באותה השנה, מושל אונטריו, מייק האריס, נפגש איתן על מנת להתנצל רשמית בשם ממשלת אונטריו. בשנת 2001, איבון דיון נפטרה מסרטן.

את תפיסת העולם המצדיקה הצגת תינוקות וילדים לראווה למטרות בידור ובצע כסף ניתן לאתר במאות הקודמות באירופה ובארצות הברית, בהן היה נהוג לחטוף בני אדם מאזור מגוריהם (לרוב אינדיאנים, שחורים, אסיאתים) ולשבות אותם בגני חיות אנושיים.

גן חיות אנושי
גן חיות אנושי
ילדה בשבי בגן חיות אנושי - בלגיה 1958
ילדה בשבי בגן חיות אנושי – בלגיה 1958

 

מקורות:

Mazurak Magdalena, Czyżewska Małgorzata."Incubator Doctor and the Dionne Quintuplets: on the Phenomenon of Exhibiting Premature Infants". Dent. Med. Probl. 2006, 43, 2, 313–316. Department of Neonatology, Silesian Piasts University of Medicine in Wrocław

Transferring the Incubator: Fairs and Freak-Shows as Agents of Change. Katie Proctor S&TS 700.2 13 December 2004 Final Paper neonatology.org

Wright, Cynthia. They Were Five: The Dionne Quintuplets Revisited. Journal of Canadian Studies;Winter94/95, Vol. 29 Issue 4, p5 Trent University Winter 1994

Govier, Trudy; Verwoerd, Wilhelm. Taking Wrongs Seriously: A Qualified Defence of Public Apologies. Saskatchewan Law Review 65 Sask. L. Rev. 2002

Prochner L, Doyon P. Researchers and their Subjects in the History of Child Study: William Blatz and the Dionne Quintuplets. Canadian Psychology, 38, 103–110. 1997

Royal, Dayna B., Jon & Kate Plus the State: Why Congress Should Protect Children in Reality Programming (August 14, 2009). Akron Law Review, Vol. 43, No. 435, 2010

William A. Silverman, M.D. Incubator-Baby Side Shows. Greenbrae, California. Pediatrics 64(2):127-141, August 1979

  1. Sara Rosenthal, PhD. "The Suleman Octuplet Case: An Analysis of Multiple Ethical Issues". Women’s Health Issues 20 (2010) 260–265. Program for Bioethics, Department, Internal Medicine, University of Kentucky

 

לקריאה נוספת:
התביעה המוצלחת הראשונה נגד התעללות בילדים

גם בפייסבוק:
נילס בגמלאות

מודעות פרסומת

2 מחשבות על “תינוקות אינקובטור וחמישיית דיון – ילדים לראווה

  1. וההקשר להצגת בעלות-חיים בגני-חיות ובפינות-חי ברור. כל הרטוריקה הריקה ש"זה לטובתן" וש"משמרים מינים נכחדים" היא כיסוי עלוב ושקרי לעשיית רווחים כלכליים תוך הפרדת בעלי-חיים ממשפחתן וסביבתן וכליאתן מאחורי חומות, בדיוק כפי שהתירוץ להצגת הפגים בפגיות היה שזה "לטובתם" ועל מנת לעשות יחסי ציבור למכשיר.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s